Zyskując na popularności, hulajnoga elektryczna doczekała się regulacji ustawowej. 20 maja br. ustawą z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw wprowadzono do obrotu prawnego przepisy regulujące m.in. zasady poruszania się w ruchu publicznym na elektrycznej hulajnodze. Hulajnoga elektryczna nie jest pieszym, rowerem ani pojazdem…
22 czerwca br. weszła w życie ustawa zmieniająca niektóre przepisy prawa i procesu karnego. Choć zmiany wprowadzono w ramach wdrożenia w życie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zwalczania terroryzmu, to większość z nich wydaje się nie mieć z terroryzmem nic wspólnego. Zakaz zbiórki na kaucję i niedozwolone uiszczenie grzywny oraz innych kwot Nowe brzmienie…
5 października 2019 r. weszła w życie kolejna duża nowelizacja kodeksu postępowania karnego. Proces karny ma być dzięki nim przyspieszony i usprawniony. Nie brakuje głosów, że cel ten w dużej mierze ma zostać osiągnięty poprzez ograniczenie prawa oskarżonego do obrony. Termin na dokonanie czynności już nie upłynie w sobotę. Nowe brzmienie art. 123 § 3 k.p.k.…
Po pierwsze i najważniejsze – zasadniczo każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania (art. 177 § 1 k.p.k.). Jeżeli świadek nie stawi się na przesłuchanie i nieobecności nie usprawiedliwi to może się to skończyć nałożeniem na niego kary pieniężnej nawet do 3.000 zł. Organ może też zarządzić przymusowe doprowadzenie…
Już w najbliższy poniedziałek 9 lipca br. wejdzie w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, wprowadzająca zmiany w przepisach dotyczących przedawnienia roszczeń. Między konsumentami: 6 lat przedawnienia zamiast 10-ciu Dotychczasowy podstawowy dziesięcioletni termin przedawnienia roszczeń, znajdujący zastosowanie m.in. w roszczeniach między konsumentami, zostanie skrócony…
30 kwietnia 2018 r. wszedł w życie pakiet ustaw – zwany „Konstytucją Biznesu”, których celem jest zreformowanie i uproszczenie przepisów regulujących prowadzenie działalności gospodarczej. Ustawy wchodzące w skład Konstytucji Prawo przedsiębiorców; Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej; o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców; o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej…
9 marca br. znowelizowano częściowo przepisy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi [dalej: u.w.t.]. Jako powód zmian wskazano względy bezpieczeństwa publicznego. Sprzedaż alkoholu nocą może być zakazana W myśl nowego art. 12 ust. 4 u.w.t., rada gminy może ustalić dla danego terenu gminy ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów…
O tym, że konsument ma prawo odstąpić od umowy zawartej z przedsiębiorcą poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość (np. przez internet) w terminie 14 dni wiedzą już chyba wszyscy. Pisaliśmy o tym także w naszym Newsletterze nr 02/2015 (ciągle dostępnym na naszej stronie internetowej w dziale „Aktualności”). W okresie przedświątecznym, w którym często kupujemy prezenty przez internet,…
2 września br. weszła w życie dość praktyczna zmiana Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia [dalej: kpsw]. Wprowadzone zostały bowiem przepisy dopuszczające możliwość uiszczenia grzywny nałożonej mandatem karnym w formie bezgotówkowej. Skorzystanie przez sprawcę wykroczenia z takiej możliwości będzie uzależnione oczywiście od tego, czy policjant nakładający grzywnę będzie dysponował terminalem płatniczym. Warto przy tym zapamiętać,…
Zasada Zasadą jest, że każde dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z: masą i wzrostem dziecka oraz właściwymi warunkami technicznymi. Ponadto bezwzględnie zabronione jest przewożenie dziecka w wieku poniżej 3 lat, jeżeli dany pojazd nie jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa…