Bicie zwierząt to znęcanie się nad nimi
Zakaz znęcania się nad zwierzętami
Znęcanie się nad zwierzętami jest zabronione. O jakie dokładnie zachowania tu chodzi? Ustawa o ochronie zwierząt przez znęcanie się nad zwierzętami rozumie zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania im bólu lub cierpień. Zachowania te obejmują naruszenie sfery fizycznej, jak i psychicznej zwierząt. W ustawie wskazano przykłady zachowań, które są znęcaniem się nad zwierzęciem. Bicie zwierząt jest jednym z nich.
Bicie zwierząt to znęcanie się nad nimi
Jednym z zachowań, które przepisy definiują jako za znęcanie się nad zwierzętami, jest bicie ich. Chodzi tu o bicie przedmiotami twardymi i ostrymi lub zaopatrzonymi w urządzenia obliczone na sprawianie specjalnego bólu. Również bicie po głowie, dolnej części brzucha, dolnych częściach kończyn jest znęcaniem się nad nimi. Ustalenie przez sąd, że zwierzę było bite w jeden z wyżej wymienionym sposobów oznacza jednocześnie, że zwierzęciu zadano ból i cierpienie (doszło do znęcania się nad zwierzęciem).
Oczywiste jest też jednak, że uderzanie zwierząt w inne części ciała lub innymi przedmiotami także może być uznane za znęcanie się nad nimi. W takim wypadku konieczne jest jeszcze ustalenie, że ta inna forma bicia skutkowała wywołaniem u zwierzęcia bólu lub cierpienia.
„Liczy się” chęć bicia, a nie chęć ranienia
Nie ma znaczenia, czy osoba bijąca zwierzę, chciała sprawić mu cierpienie i ból, czy nie. Trafnie Sąd Okręgowy w Szczecinie w wyroku z dnia 19 sierpnia 2021 r. w sprawie II Ka 328/21 wskazał, że „dla przyjęcia umyślności i kierunkowości tego zachowania [tj. znęcania się] wystarczającym jest, iż [sprawca] miał świadomość zadawanych poszkodowanemu zwierzęciu ciosów i właśnie tego chciał dokonać.” Zamiar odnosić bowiem należy do zachowania, którym zadaje się zwierzęciu ból, a nie do samego zadawania bólu.
Trudno też odmówić racji innej uwadze tego Sądu, a to, że „kierując się zasadami racjonalnego, przyczynowo – skutkowego rozumowania [sprawca] winien zdawać sobie sprawę z naturalnych konsekwencji swojego czynu”. Tymi konsekwencjami w przypadku kilkakrotnego uderzeniu psa obuchem siekiery po jego głowie niewątpliwie było spowodowanie u niego bólu i cierpienia.
Znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem
Znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem. Sprawę rozpoznaje sąd karny. Oskarżony o znęcanie się nad zwierzęciem, ma prawo skorzystać z pomocy obońcy. W sprawie może występować też organizacja społeczna, działająca jako oskarżyciel posiłkowy. Ona również może skorzystać z pomocy adwokata.
źródło grafiki: pixabay.com