Zasada
Zasadą jest, że każde dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z:
Ponadto bezwzględnie zabronione jest przewożenie dziecka w wieku poniżej 3 lat, jeżeli dany pojazd nie jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa i fotelik (lub inne urządzenie przytrzymujące).
Powyższe dotyczy pojazdów kategorii M1, N1, N2 i N3* – czyli, w pewnym uproszczeniu, samochodów osobowych oraz samochodów dostawczych, nie dotyczy zatem pojazdów do przewozu osób, mających więcej niż 9 miejsc (w tym siedzenie kierowcy).
Co więcej, foteliki bezpieczeństwa i inne urządzenia przytrzymujące dla dzieci muszą być instalowane zgodnie z zaleceniami producenta, wskazującymi, w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.
Wyjątek 1 – masa i wzrost dziecka
W ww. kategoriach pojazdów możliwe jest przewożenie na tylnym siedzeniu pojazdu dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego (np. ze względu na fakt, że waga dziecka nie pozwala na dopasowanie odpowiedniego fotelika).
Wyjątek 2 – trzecie dziecko
Jeżeli na tylnym siedzeniu przewozimy już dwoje dzieci w fotelikach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika – dozwolone jest przewożenie na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa.
Powyższy wyjątek dotyczy jednak wyłącznie pojazdów kategorii M1 i N1* – czyli samochodów osobowych i samochodów dostawczych do 3,5 t.
Pozostałe wyjątki od obowiązku korzystania z fotelika
Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku nie dotyczy przewozu dziecka: taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdami Policji, Straży Granicznej i straży gminnej (miejskiej).
Ponadto nie ma obowiązku przewożenia w foteliku dziecka mającego zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.
Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu
Na przednim siedzeniu pojazdu zabronione jest przewożenie w foteliku (lub innym urządzeniu przytrzymującym) dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy, jeżeli pojazd jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera, która jest aktywna podczas przewożenia dziecka.
Z powyższego zakazu wysnuć należy dwa wnioski:
Ponadto należy pamiętać, że poza fotelikiem bezpieczeństwa przewożenie dziecka na przednim siedzeniu pojazdu, jest możliwe tylko wtedy, gdy dziecko ma co najmniej 150 cm wzrostu.
Przewożenie dziecka w busie i autobusie
Przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach nie dotyczą pojazdów mających więcej niż 9 miejsc (w tym siedzenie kierowcy). Zatem w busach i autobusach nie ma obowiązku ich stosowania.
Co ciekawe – dziecko w wieku poniżej 3 lat przewożone w busie i autobusie nie ma także obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Pozostali muszą korzystać z pasów, jeśli pojazd jest w nie wyposażony.
* Kategorie pojazdów:
źródło: ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
Opracowanie: Adam Koper – radca prawny
Pobierz Newsletter: 17_05_(17)_Koper_Newsletter