Blog

O tym, jak Policja NIE blokuje komputerów i NIE pobiera grzywny

Chyba nie ma nikogo, kto by nie słyszał o wyłudzeniu metodą „na wnuczka”. Od jakiegoś czasu słyszy się też o oszustwie „na policjanta”. Nie można też zapominać o coraz częstszych atakach na nasze kieszenie w cyberprzestrzeni. To właśnie w związku z jedną z form takiego cyberataku o pomoc adwokata zgłoszono się ostatnio do naszej kancelarii. Formą wcale nie nową, ani też wyszukaną, ale jednak przestępczą próbą doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

„UWAGA! Pański komputer jest zablokowany ze co najmniej jednego z podanych powodów podanych poniżej.” – tak zapoczątkowany został, mający zjeżyć włosy na głowie, komunikat wyświetlony na ekranie komputera, którego screen załączamy.

Sytuacja na pierwszy rzut oka ma wyglądać na poważną. W oczy użytkownika rzuca się: adres internetowy www.policja.pl, orzeł w koronie, artykuł Kodeksu Karnego Rzeczypospolitej Polskiej mówiący o dziecięcej pornografii, kara grzywny do 500.000 zł i/lub pozbawienia wolności od 4 do 9 lat. Wszystko to ma za zadanie wzbudzić zaufanie do komunikatu, uwiarygodnić go i wykorzystując naturalny strach przed konsekwencjami złamania prawa skłonić użytkownika do dokonania stosownej płatności. Płatności, która uchroni go przed mającym mu grozić… automatycznym wszczęciem sprawy karnej w ciągu 72 godzin!

W istocie jednak, jedyne, co nam zagraża to… chwilowy brak możliwości korzystania z komputera, którą można odzyskać po przytrzymaniu klawisza „escape” lub skorzystaniu z managera zadań – oraz perspektywa bezpowrotnej utraty gotówki w przypadku zaniechania przyjrzenia się bliżej temu, co ukazało się naszym oczom. Strona jest bowiem w rzeczywistości jedynie grafiką udającą przeglądarkę. Jest też pełna błędów, co można zauważyć już w zacytowanym na wstępie zdaniu. Policja nie pobiera grzywny poprzez dokonywanie płatności za pomocą karty paysafecard, a „ustawa o niedbałym wykorzystaniu komputera osobistego”… no właśnie – jaka ustawa?

Niestety, z różnych przyczyn, nawet tak mało wyszukane ataki, okazują się czasem skuteczne. Zawsze zatem warto 2 razy się zastanowić przed podjęciem decyzji, która może rzutować nie tylko na naszą sytuację prawną, ale i na zawartość naszego portfela. Przelane we wspomnianej wyżej formie pieniądze są bowiem zazwyczaj nie do odzyskania.

Ewa Koper

Adwokat. Prawem zajmuje się od 2012 r., swoją Kancelarię założyła w 2015 r. Reprezentuje Klientów głównie w sprawach karnych i rodzinnych. Interesuje się także prawną ochroną zwierząt.