Blog

Definicja pojazdu mechanicznego w przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości

Jak stanowi art. 178a § 1 k.k. kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Przepis nie wymaga, aby kierujący pojazdem doprowadził do wypadku, karalny jest sam fakt prowadzenia pojazdu w jednym z wyżej wymienionych stanów. A jaka jest definicja pojazdu mechanicznego?

Jaki pojazd jest pojazdem mechanicznym? – definicja pojazdu mechanicznego

Ani w kodeksie karnym, ani w Prawie o ruchu drogowym nie została zawarta definicja pojazdu mechanicznego. Sądy za taki pojazd uznają pojazd zaopatrzony w silnik, jak również ten zasilany z trakcji elektrycznej. Nie budzi więc żadnej wątpliwości, że pojazdami mechanicznymi są: samochody, maszyny rolnicze, motocykle, samoloty, tramwaje, czy trolejbusy. Również motorower, przeznaczony do poruszania się po drodze wyłącznie za pomocą silnika, należy uznać za taki pojazd. Sądy za pojazd mechaniczny uznają także wózek inwalidzki. Wózek taki musi być jednak napędzany za pomocą umieszczonego w nim silnika. W świetle wyżej wymienionej definicji, dron także jest pojazdem mechanicznym.

Co istotne, pojazd nie przestaje być „mechaniczny” przez to, że jest np. zepsuty albo poruszany siłą bezwładności. Pojazd holowany, czy zjeżdżający ze wzniesienia z wyłączonym silnikiem, dalej jest pojazdem mechanicznym.

Pojazdy inne niż mechaniczne

Innym pojazdem niż mechaniczny jest natomiast np. szybowiec, statek żaglowy, czy rower, także ten zaopatrzony w silnik pomocniczy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, o ile zachowuje wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy, umożliwiające jego zwykłą eksploatację jako roweru.

A czym jest hulajnoga elektryczna? Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 22 lutego 2023 r. w sprawie III KK 13/22 wyjaśnił, że jeżeli hulajnoga elektryczna:

  • posiada silnik o parametrach zbliżonych do mocy silnika roweru wspomaganego elektrycznie,
  • zachowuje wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy, umożliwiające jej zwykłą eksploatację jako hulajnogi, tj. poruszanie się poprzez odpychanie się nogą,

to nie jest pojazdem mechanicznym w rozumieniu przepisów kodeksu karnego.

Niemniej Sąd Najwyższy wskazał, że „z inną oceną charakteru urządzenia możemy mieć do czynienia wówczas, gdy w hulajnodze zostanie zamontowany silnik elektryczny pozwalający na rozwijanie znacznych prędkości, które stwarzały będą istotne niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu drogowego”.

Sankcje karne

Za popełnienie przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka sprawcę czeka nie tylko kara. Sąd ponadto orzeka także środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata. Wymiar ten może być jednak mniejszy w przypadku warunkowego umorzenia postępowania. W niektórych wypadkach warto zatem sprawę skonsultować z adwokatem, który oceni zasadność złożenia wniosku o takie umorzenie.

źródło grafiki: pixabay

Ewa Koper

Adwokat. Prawem zajmuje się od 2012 r., swoją Kancelarię założyła w 2015 r. Reprezentuje Klientów głównie w sprawach karnych i rodzinnych. Interesuje się także prawną ochroną zwierząt.